You'll see some of our collections below but you can also use the more detailed menu list at the top of the page.
Welcome to Featherfields!


Made in small batches for maximum freshness, our seed has all non-GMO ingredients and no added Malathion. Our bags are oxo-Biodegradable with no cover gases.


- Regular Price
- from $21.99
- Sale Price
- from $21.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- from $13.99
- Sale Price
- from $13.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- from $5.99
- Sale Price
- from $5.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- from $33.99
- Sale Price
- from $33.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- from $18.99
- Sale Price
- from $18.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $6.50
- Sale Price
- $6.50
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- from $5.99
- Sale Price
- from $5.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- from $18.99
- Sale Price
- from $18.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- from $23.99
- Sale Price
- from $23.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $5.75
- Sale Price
- $5.75
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- from $6.99
- Sale Price
- from $6.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- from $16.99
- Sale Price
- from $16.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $6.50
- Sale Price
- $6.50
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $3.50
- Sale Price
- $3.50
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $14.00
- Sale Price
- $14.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- from $22.99
- Sale Price
- from $22.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $3.50
- Sale Price
- $3.50
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $3.50
- Sale Price
- $3.50
- Regular Price
- Unit Price
- per


- Regular Price
- $3.00
- Sale Price
- $3.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $12.00
- Sale Price
- $12.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $5.75
- Sale Price
- $5.75
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- from $25.99
- Sale Price
- from $25.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $12.00
- Sale Price
- $12.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $12.00
- Sale Price
- $12.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $5.75
- Sale Price
- $5.75
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $7.00
- Sale Price
- $7.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $17.00
- Sale Price
- $17.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $18.00
- Sale Price
- $18.00
- Regular Price
- Unit Price
- per


- Regular Price
- $13.00
- Sale Price
- $13.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $4.00
- Sale Price
- $4.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $6.00
- Sale Price
- $6.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $4.00
- Sale Price
- $4.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- from $11.99
- Sale Price
- from $11.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $8.99
- Sale Price
- $8.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- from $16.99
- Sale Price
- from $16.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $11.00
- Sale Price
- $11.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- from $22.99
- Sale Price
- from $22.99
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $7.00
- Sale Price
- $7.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $15.00
- Sale Price
- $15.00
- Regular Price
- Unit Price
- per


Rooted in a love of nature, from home to garden and everything in between.
Most recognize that sign from Hyde Park Road, where Featherfields began serving the London birding community 27 years ago. Now we have opened our Flagship store in the heart of Wortley Village!
Check out our selection of feeders


- Regular Price
- $18.00
- Sale Price
- $18.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $54.00
- Sale Price
- $54.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $29.00
- Sale Price
- $29.00
- Regular Price
- $41.00
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $10.00
- Sale Price
- $10.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $85.00
- Sale Price
- $85.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $12.00
- Sale Price
- $12.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $48.00
- Sale Price
- $48.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $10.00
- Sale Price
- $10.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $29.00
- Sale Price
- $29.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $23.00
- Sale Price
- $23.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $9.00
- Sale Price
- $9.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $12.00
- Sale Price
- $12.00
- Regular Price
- Unit Price
- per


- Regular Price
- $64.00
- Sale Price
- $64.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $5.00
- Sale Price
- $5.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $46.00
- Sale Price
- $46.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $62.00
- Sale Price
- $62.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $14.00
- Sale Price
- $14.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $8.00
- Sale Price
- $8.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $33.00
- Sale Price
- $33.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $80.00
- Sale Price
- $80.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $88.00
- Sale Price
- $88.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $26.00
- Sale Price
- $26.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $36.00
- Sale Price
- $36.00
- Regular Price
- Unit Price
- per


- Regular Price
- $56.00
- Sale Price
- $56.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $32.00
- Sale Price
- $32.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $8.00
- Sale Price
- $8.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $130.00
- Sale Price
- $130.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $33.00
- Sale Price
- $33.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $25.00
- Sale Price
- $25.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $30.00
- Sale Price
- $30.00
- Regular Price
- Unit Price
- per


- Regular Price
- $37.00
- Sale Price
- $37.00
- Regular Price
- Unit Price
- per


- Regular Price
- $71.00
- Sale Price
- $71.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $27.00
- Sale Price
- $27.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $89.00
- Sale Price
- $89.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $41.00
- Sale Price
- $41.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $32.00
- Sale Price
- $32.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $36.00
- Sale Price
- $36.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $64.00
- Sale Price
- $64.00
- Regular Price
- Unit Price
- per


- Regular Price
- $88.00
- Sale Price
- $88.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $113.00
- Sale Price
- $113.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $95.00
- Sale Price
- $95.00
- Regular Price
- Unit Price
- per


- Regular Price
- $48.00
- Sale Price
- $48.00
- Regular Price
- Unit Price
- per


- Regular Price
- $168.00
- Sale Price
- $168.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $24.00
- Sale Price
- $24.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $255.00
- Sale Price
- $255.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $32.00
- Sale Price
- $32.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $39.00
- Sale Price
- $39.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $30.00
- Sale Price
- $30.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $34.00
- Sale Price
- $34.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

- Regular Price
- $36.00
- Sale Price
- $36.00
- Regular Price
- Unit Price
- per

Search our store
New Arrivals
There are so many new goodies for the Holiday Season!

Folkmanis Puppets
Folkmanis Puppets has been making the most innovative and engaging specialty puppets in the world since 1976, delighting imaginations and winning nearly every industry, child development, and kid-tested award.


Field Kit Candles
Field Kit is an artisanal fragrance company, focused on minimal design and sustainable production. We believe that beauty and utility can be found in everyday objects and that this combination is found when goods are crafted simply and with purpose.